«Шлемо привіт вам зі Львова: і Лайош, і я, і наша вся родина.
Дорогий пане Миколо, дуже шкодуємо, що так і не зустрілися з вами. Того дня у нас був виїзний концерт, який не можна було відмінити. Та й звідки ж нам було знати, що ви лише на один день? Це просто не припустимо – не бачитися з нами вже стільки часу.
Щиро дякуємо вам за підтримку: і моральну, і матеріальну.
Ще перед Великоднем у нас вийшла книжка «Дума про час». Про Михайла Барана. Його ви знаєте. Книжка написана з розповідей пана Михайла. Цю книжку я плекала кілька років. Почала вже її писати, а в Михайла Барана на той час померла його сестра, котру він так любив, і йому було не до книжки. Так я закинула своє писання на роки. А в цьому році Михайлу Барану виповнилося 75 років. З такої нагоди 4 травня в залі львівської філармонії відбулася урочиста академія. Я була щаслива, що таки встигла зі своєю книжкою. «Дума про час»… Хочу вірити, що назву я вибрала вдало.
По-всякому можна ставитися до Михайла Барана. Є у нього і друзі, і недоброзичливці. Але це історія нашої культури. Стільки молоді посадити на сцені з бандурами! Та ще в які роки! А його спілкування з кобзарями! Вірю, що та книжка поцінується людьми, якщо не тепер, то колись. Книжка вийшла без спонсорів. Ми вклали в неї свої кошти, хоча й розуміли, що не швидко ті кошти нам повернуться, бо такі книжки швидко не продаються. Однак я щаслива, що ця книжка вийшла, і вдячна Лайошу, що він не пішов супроти мене і моєї далеко не комерційної музи.
Надсилаємо вам цю книжку, аби ви могли потішитися разом з нами.
Життя у нас ніби й не міняється, але й не на місці: концертуємо, працюю з друкаркою, готуємо книжки, бо написаного значно більше, ніж вдається видати. Зараз вичитуємо поетичну збірку «Зачароване коло» і невеличку книжечку для дітей «Казки з моря». Пора братися за третю частину «Поклонюся землі» – «В той широкий світ», котра вже написана. Та аж лячно за неї братися: потрібно багато коштів. Однак треба. Треба робити, що вдасться, щоб більше встигнути, бо я вже й не молоденька. Ні, ні, я ще зовсім нічого, особливо в гарному оточенні. Та все ж… Надто пізно увійшла я в літературу. Ну, це реалії: і нема на те ради.
А поки що бувайте всі здорові! До побачення! Цілуємо вас з Магдою – вдячні ваші – Лайош і Тетяна».
СУМНИЙ ЕПІЛОГ
І Микола Мушинка таки відгукнувся на «Думу про час», тепло і щиро, як вміє тільки він. Писав, що йому здавалося, ніби перед ним проходив дивовижний фільм про життя родини Михайла Барана. Схвилювала книжка і учасників капел і ансамблів, якими колись керував Михайло Баран. Під його орудою долучилися вони до української пісні, а декотрі таки стали професійними бандуристками. Михало Баран продовжував мені дзвонити, а ми з Лайошем – йому.
– Я вже звик з вами довго розмовляти. Тепер вже не можу: чогось наче бракує, коли ми не поговоримо, – щиро зізнавався пан Михайло.
– Ви тільки копистку далеко ховайте, аби пані Зоня часом її не взяла до нас.
Сміємося на обох кінцях дроту.
– Ви знаєте, а мій онук ніколи не бачив копистку, – каже пан Михайло. – До недавна він не знав, що це таке. Довелося йому показати.
– На практиці?
– Та ні, він у мене хороший. Всі мої п’ятеро онуків, слава Богу, вдалися добрими дітьми.
– Тому й не знають, що таке копистка.
– Так, теперішні діти того не знають. А ми колись знали.
А ще Михайло Баран зізнався, що вже вкотре перечитував «Думу про час».
– Я тримаю її в руках – і від неї йде тепло, – сказав пан Михайло.
– Тому, що щиро вона писалася.
– Я знаю.
З Лайошем вони розмовляли собі, як два побратими.
– Пугу!Пугу!
– Козак з лугу!
Таким було їхнє привітання. А вже потім розмови, розмови. Про кобзарів, про кобзарське мистецтво, про минуле, про сучасне… Гай-гай! Скільки тих розмов.
Минав час. Хворів Михайло Баран. Лежав у лікарні. І ми переживали за його здоров’я, бо все було дуже складно – серце.
Але ось він знову вдома, і ми чуємо його ще слабкий, але збадьорений голос:
– Пугу!Пугу!
Радіємо. Бо за час написання книжки зріднилися з Михайлом Бараном і з його доброю затишною оселею.
– Дивіться ж мені, – казала я. – А то ми з Зонею візьмемо до вас кожна по копистці.
– Ой, – сміявся пан Михайло. – Я вже так боюся тієї копистки.
І вже серйозно просила:
– Бережіть себе, пане Михайле. Вже менше вникайте у всі громадські справи. Знаю, що це важко, бо ви звикли бути активним, але так треба.
Пан Михайло обіцяв, але було зрозуміло, що це тільки так, на словах. У нього роїлося ще стільки задумів. Неодмінно хотілося йому зібрати кобзарів і бандуристів, щоб вшанувати пам’ять Миколи Чорного-Досінчука.
На львівське радіо прийшов Лайош зі своєю лірою. Передачу зробила Олена Онуфрів. Гарна була передача. І перший, хто привітав Лайоша, був Михайло Баран.
– Ми з Зонею так тішилися, аж гопкали об стелю ногами.
Зима. Йдеться до Різдва. А на Різдво пан Михайло нам чомусь не подзвонив.
– Щось пан Михайло нам не дзвонить, – дивувалися ми.
– Дивно. Він завжди любить вітати зі святами. У нього завжди знайдеться привітання у віршах.
– Та може зібралися родиною та й заклопотався.
– Хоч би не захворів.
У свята ми вже його не турбували, а 10 січня таки зателефонували.
– Та я вже цього року нікому на свята не дзвонив, – сказав пан Михайло якось трохи сумно.
– А чого так?
– Та, знаєте, на свята повинен вітати здоровий чоловік, а я все-таки хворий. То я й не дзвонив.
Так ось воно що!.. І стиснулося серце.
– А мені «Дзвінга» таке свято влаштувала, – розчулено оповідав пан Михайло. – Прийшли до мене колядувати. Та такі вже гарні дівчата! Та так гарно повбирані! А як вони колядували! Як віншували! Я аж заплакав. Знаєте, молодість згадалася. І мої капели.
І я подумки дякую «Дзвінзі», тій прекрасній капелі бандуристок, і Богдану Баличу. Бо це він, очевидно, повів дівчат до Михайла Барана, щоб йому заколядувати. І добре зробив, що повів.
А 15 січня… Ні, краще я звернуся до свого щоденника, до записів, зроблених в той час.
15 січня
Сьогодні нас приголомшила сумна звістка: помер Михайло Баран. Нам подзвонив його син Тарас. Це страшно. Знали, що він хворий, але надія була, що ще трохи проживе. Ще недавно ми з ним розмовляли, жартували. І от його нема. Ми з Лайошем сиділи ошелешені і пригнічені. Ні говорити, ні щось робити не хотілося. Це завжди вражає. До цього не можна звикнути. Особливо, коли людину добре знаєш. Ще так недавно Михайло Баран тішився, що йому заколядувала «Дзвінга». І от його нема. У нього ще було стільки планів: видати книжку про кобзарів, дитячу книжечку з віршами… Синам не до того: у них свої плани, свої проблеми. А Михайло Баран вже не зможе. Ніколи не зможе. Що б там хто не казав, а він таки зробив багато. Стільки молоді посадити на сцені з бандурами!
– Як там вони грали, – каже дехто з недоброзичливців Михайла Барана. Я не знаю, як вони грали. Чути мені їх не довелося. Але долучити в ті роки стількох людей до бандури і до української пісні – як на мене, це дуже багато. Та що про те говорити? Я написала про те у своїй «Думі про час».
16 січня
Ми з Сашком прийшли трохи посидіти біля Михайла Барана. Колядували старенькі жінки. Я не могла колядувати. Мені захотілося написати вірш – щось щемке і гарне. Адже пан Михайло так любив писати всім привітання: чи з святами, чи з уродинами. Прийшла додому і написала…
А все-таки треба було, щоб Лайош прийшов з бандурою та й поспівав йому на останок. Але ми закоплексовані: а як сприймуть? А що подумають…
«Світлій пам’яті Михайла Барана»:
Коли вмирає бандурист,
Бандура сплакана сумує.
Її життя втрачає зміст,
І цілий світ для неї всує.
І в спогадах її зрина:
Потужний голос, руки вправні
І ті пісні, прадавні, славні…
Нема Михайла Барана.
Він жив з людьми і для людей.
Лишив синів, лишив дружину
І море задумів-ідей
І ліг спочити на хвилину…
Холодна вічність і німа
Глибин своїх не відкриває.
Він був – і вже його нема.
Його ще голос тут витає
І слово-жарт, і щирий сміх…
І от замовк, замовк для всіх…
Та промовляє до дружини
І до обох синів своїх.
Він каже: «Я вас так любив…
Себе нічим я не зганьбив.
Я чесно жив. Що міг, робив,
Щоб не вмирала наша пісня.
Сини мої, прийміть її
І доспівайте вже без мене.
А як Господь мені дозволить,
То й я свій голос долучу,
Нечутний голос. Прощавайте!
У тому суєтному світі
Мене і пісню пам’ятайте.
Я вас любив. Моя дружино,
Весілля наше золоте
Ти відсвяткуєш вже без мене.
І не картай мене за те.
Від нас нічого не залежить.
Ти не сумуй, моя єдина,
В житті жили ми, як належить.
Лишаю вам свою любов,
І пісню, і свою бандуру,
Свою гетьманську булаву.
Мене нема, та я живу.
Я з вами помислом і духом».
Що ж, хай земля вам буде пухом.
Для нас настане завтра ранок.
Для вас – лиш тиша безгомінна.
Від нас – молитва і пошана,
І пам’ять… Вічна і нетлінна.