–
Манна якась.
–
Не може такого бути.
–
Нас обморочено.
–
Десь певно поначіплював клятий парубок на вербу грушок та й дурить нас.
Аж тут і хлопчисько знайшовся. Взявся залісти на ту вербу та й грушок з неї нарвати, а заодно й подивитися: чи ростуть вони там, чи якось хитро попричіплювані. Всі чекали, як заворожені, що скаже той хлоп’як. Ось він вже й до грушок добирається. Ще ближче… Ще…
–
Ростуть, – загукав хлопець. – Вони тут ростуть. І нічим вони тут не попричіплювані.
–
Ну, то рви їх хутчіш та злазь.
–
Ти в пазуху, в пазуху.
–
Та гляди, щоб не впав.
Та й принишкли, чекаючи, доки той злізе. Кожному кортіло скуштувати тих грушок, що на вербі ростуть. От зліз хлопець та й грушки роздає. Кожному по одній, щоб всім вистачило. Та де там! Грушок однак забракло. Довелося хлопцеві ще раз на ту вербу лізти. А потім ще. Всі присутні розпробували ті грушки і визнали, що грушки смачні, соковиті, хоч і мають гіркуватий присмак і вербою пахнуть.
На вербі ж ростуть.
Тепер вже панові Бронкові ніяк не відкрутитися. Мусить тепер видати свою Ганусю за того садівника. Таке диво хлопець придумав заради кохання.
А чого ж суперечити? Як любляться, то хай єднаються та й живуть собі.
Так думали і бідніші, і багатші. Вони були вражені і тими грушками,
і тим, що ті грушки на вербі ростуть.
–
А хлопець розумний, видно.
–
Вигадник. Бач, що вигадав.
–
А молодята гарні, до пари одне одному. Чого ще?
–
А де ж то пан Бронко?
–
Та тут він, тут.
–
Ну, як вам, пане, грушки, що виросли на вербі?
–
Та…
–
Добрі, добрі грушки.
–
А якби й недобрі були, так зате на вербі виросли.
–
Тепер вже пан Бронко мусить віддати свою Ганусю за того садівника.
–
А чого це я мушу?
– Бо пан так казав. Всі те чули, що тоді віддасть свою дочку за Івана, як на вербі грушки виростуть. Казав так пан чи не казав?
–
Казав. То й що?
–
А як казав, то не треба з писка халяву робити.
Не мав що сказати шляхтич громаді. Але, що може мати громада до нього і до його дочки? Хто йому має що до розказу? Та все ж проти громади йти – якось воно не теє. Всі ж чули, що пан Бронко і справді так казав. Бодай йому писок скривило! Бодай йому було заціпило на той момент.
Всі тішилися за молодят. І вони самі за себе тішилися. Йшли собі, попід руки взявшись, на очах у всіх, бо ж тепер, так вони собі думали, не було вже більше ніяких перешкод, щоб їм бути разом.
Не так думав пан Бронко. Люта злість шматувала його серце.
«Тішаться! – думав він. – А не зарано? Зарано, голуб’ята. Я ще не зовсім з глузду з’їхав, щоб погодитися на таке нерівне весілля. Я не хочу, щоб в жилах моїх онуків текла хлопська кров».
Весілля планувалося на осінь.
«Ого! У мене ще досить часу, – думав собі пан Бронко. – До осені ще може з нареченим що-небудь трапитися. Скажімо так: не дуже приємне. Після того він би вже ніяк не міг оженитися на моїй доньці. Бо його просто вже не було б. Ні-ні, я тут ні при чому. Просто… Може ж таке трапитися. Прикрий випадок».
На підвіконні у Ганусі пишалася яскрава велика троянда. Своїми пахощами вона наповнила всю кімнату. Цю квітку задумав і виростив її коханий. Ця квітка може зів’янути тільки від журби та туги самотності.
– Квітка любові, – тихо промовила дівчина. – Так Іванко сказав…
Та сьогодні Ганусі чомусь сумно, і квітка не тішить. Чого б то? Адже за тиждень її весілля. Та однак чомусь сумно. Чи то осінь за вікном смутку додає? Чи дрібний дощ його докидає? Ганусине серце, немов біду чує. Хоча… Яка біда? Все ж, ніби добре. Батько змирився, а Іванкова мати й не була проти.
Декотрі багачі мали собі для розваги в клітках диких звірів: вовків, тигрів або й левів. Хвалилися тим скарбом перед гостями. Хоча, чим тут хвалитися? Ти ж не викохав, не виростив тієї дикої природи. Може й не приручив навіть. Пощо заставляти гостей милуватися диким оскалом хижої пащі? А часом, чого там критися, гості бачили, як дикі звірі розправлялися з людиною, котра чимось не вгодила своєму пану. О, це було страшне видовище. Не для слабких. У пана Бронка своїх звірів не було. Він не був такий багатий, щоб утримувати прожерливих хижаків.
–
Це ж стільки м’яса треба, щоб їх нагодувати, – казав пан Бронко, коли приходив до свого приятеля пана Станіслава, котрий мав клітку з левами.
–
А так, – сміявся той. – Ті панове, якщо їх не нагодувати, можуть ненароком і свого господаря схрумкати. А їм що?
–
Ніколи не тримав би такої пакості. А що, як з клітки вирвуться? А що, коли хтось ту клітку навмисне відчинить? Ні, нізащо не тримав би.