Розділ 9Привчаючись до роботи
Передднівок. Знову хочеться їсти. Нема хліба. Мама десь роздобула чечевицю, але вона якась тухла. Спекла паляницю, а та паляниця гірка… Я її трошки поїла — не можу, недобра. Ну то й не їж, ніхто не
умовляє як ми теперішніх дітей. Але їсти хочеться. Знову кусаю… І знову відкладаю ту гірку паляницю. У людей хліб є, але ж не підеш
просити.
Вчора сестрина товаришка Настя принесла товстий окраєць хліба і кусочок сала. Мені, звичайно. Я закрила свій скарб руками, притиснувши до грудей:
— Мамо, що я маю!
— А що ж ти маєш? Показую:
— Розріжте, щоб всім по кусочку!
— Ні, їж сама. Ми не хочемо.
Не розумію, як можна не хотіти хліба, коли він такий добрий…
Здається вже не витримати. Але доспіває жито. Воно ще зовсім м’ягеньке, аж соковите. Але то нічого. Можна колосків насушити в духовці, потім прачем оббити, а далі вже змолоти на жорнах і спекти паляницю. Смачно. Скоро жнива.
Всі в роботі. Зараз зі мною найчастіше буває Ніна. Хлопці пасуть худобу. Ніна бере мене з собою до дівчат. Дівчата співають, а ще розповідають всякі страховинні історії.
— І що? Далі що?
— Ну, убили його… А дівчина чекає та й чекає. І заміж ні за кого не йде. Як тільки вечір настає, сідає на кріселку біля вікна та й чекає. Одного разу…
— Галю, — гукає мати тої дівчини що вела розповідь, — зачини
курчат!
Ніхто на світі не вміє так невчасно кликати своїх дітей, як мами. Галя іде зачиняти курчат, а дівчата чекають затамувавши подих. Галя повертається.
Найбільш нетерплячі не витримують.
—І що?
— Одного разу, десь опівночі, дивиться дівчина — аж їде вершник
на білому коні. Під’їхав до вікна, стукнув, а та й до шибки припала. Дивиться — він … Відчинила вікно, він вхопив її, посадив на коня —
і поїхав …
—І що?
— І нічого. Більше її ніхто не бачив…
—Ой!
Дівчата замовкають. Вечір снується довкола хати. Роса. Прохолода. Десь вітерець шелеснув у вишнях.
— Пора додому, — сказала Ніна, — завтра рано вставати.
— Посидь!
— У мене ж мала…
Мала — це я. А я б сиділа хоч до ранку.
Та Ніна бере мене на руки, і ми йдемо додому.
— Ти підеш зі мною завтра в поле? Це Ніна питається в мене.
— Піду, — радісно відповідаю я. Так набридло самій в хаті сидіти. Товаришки мої корови пасуть. А я сама собі.
— Але треба раненько вставати.
— Я встану. Тільки збуди мене!
І Ніна будить мене раненько. Ми з нею йдемо просо полоти. Звичайно, полоти буде Ніна. А я сидітиму на межі і слухатиму, як сюрчать коники, як жайвір снує пісню, як перепілка десь обізветься… Трохи нудно просто сидіти аж до полудня. Але й у хаті нудно… Починався той час, коли я вже потрохи стала відчувати свою сліпоту. Дітей в селі до роботи рано привчали. Мої товаришки вже мали більші чи менші обов’язки, а в мене їх не було. Але дуже я ще над тим не замислювалась. Просто іноді набридали іграшки і я просила:
— Мамо, дайте мені якусь роботу!
— А що ж я тобі, дитино, дам?
А часом мама таки придумавала мені якусь роботу. Торочити старого светра, нарвати порічок, або трави для овець. Ми віднедавна овець завели. Була одна вівця, а потім у неї ягнятко народилося — ягничка. „Ярка”, — казали мені.
— То буде моя, — заявила я з правом власника.
Ярка була кучерява, лагідна, але дуже криклива. Все мекала та й мекала. То я для своєї Ярки траву рвала. Але вона, скільки їй не дай їсти, однаково мекає. А коли я біля неї, тоді мовчить. От смішна… Коли овець стригли, я притримувала свою Ярку за ніжки, щоб не пручалася.