І народилася у Гафії дівчинка, міцненька і здоровенька. Знесилена породіля дивилася на неї, спеленуту тугим колосочком і тихо плакала.
– Чого плачеш? – дивувалася повивальниця. – Все добре, слава Богу. А то я й сама боялася за тебе: таки ж не молоденька для першої дитини, але, Богу дякувати, все обійшлося. Тепер молися, щоб щасливу долю Бог дав твоїй… Як назвеш?
– Маруся.
– … твоїй Марусі.
Здається, все добре. Федір радий такий, ходить біля Гафії, як коло шкла. А село що? Поговорить – та й звикне. А Гафія? Та ж ніби мала б бути щаслива: має нарешті дитину. Так же ж хотіла її, молилася, щоб Бог послав. Але їй щось бентежиться та тужиться.
Чому б це? Та Гафія, здається, знала чому… Максим!.. Ах, як хотіла вона гайнути здому, зустріти Максима, сказати йому… Що сказати?.. Сама не знала. Аби лише побачити, а там вона вже скаже. Само скажеться. Металася, кидалася, сама не знала, не розуміла, що з нею. А може й розуміла… І від того ставало ще гірше. Нарешті таки знайшла якусь причину. Дитину залишила з Федором, а сама пішла. Довго вона так ходила по селі, мов загубила що і тепер шукала. Аж нарешті… Таки знайшла. Максим йшов собі повагом, прибраний і гарний. Сам! Задуманий якийсь, наче й не бачив її. Світив своїми чорними очима і… Гафія вигулькнула йому назустріч і ще не знала, що буде казати. Стежка була вузька. Таки мусили привітатися.
– Добридень, Максиме.
– Здорова була, – і озирнувся довкола.
– Ти наче боїшся чогось?
– Та ні. Чого мені боятися?
– Ти знаєш, Максиме, що у мене донька?
– Та… Знаю. Нехай здорова росте.
– Наша донька.
Оглянувся знову.
– Гапко, – і замовк. Це «Гапко» різонуло їй вухо. Чоловік її ніколи так не називав. В селі називали. Так то ж у селі. А Максим…
– У тебе, Максиме, залізне серце.
– Чому залізне?
– Невже тобі не хочеться її побачити?
– Хочеться, дуже хочеться. То й що? Що я можу зробити?
– Як це що? Прийти і подивитися.
– Ти хоч розумієш, що ти кажеш? Як я можу прийти? Твій чоловік все знає…
Гафія приступила зовсім близько. Їй було соромно, вона вся горіла, але мусила йому те сказати, бо хто знає, коли ще випаде така нагода.
– Максиме, я так за тобою скучила. Невже тобі не хочеться, щоб ми ще… Ну, як тоді…
– Гапко, – оглянувся. О, знову те осоружне «Гапко».
– Лихий мене тоді попутав. Ти знаєш, у мене жінка. Я ходжу, як затравлений звір!.. А той вічний страх, що жінка дізнається? Ти думаєш, мені легко? Поїду я звідси. Їй-Богу, поїду. От покину все і поїду.
– Куди, Максиме?
– На Херсонщину подамся.
– А Улита?
– Як захоче, то нехай зі мною їде. А якщо ні, то поїду сам.
– Не їдь, Максиме. Христом-Богом молю: не їдь. Як ми без тебе? Або зачекай трохи, доки Маруся підросте, – разом поїдемо.
– У тебе чоловік є. Він все знає. Не переймай мене більше. Ти хотіла дитину – маєш. А мене облиш. Я не присягався взяти тебе за жінку – у мене жінка є. Не турок же я, щоб дві жінки мати. І не парубок, що дівку звів. Не нарікай на мене: ти маєш дитину. А я… А мені і так нелегко.
Повернувся і пішов швидко, не оглядаючись. Гафія ще довго стояла, мов остовпіла, а потім повільно пішла додому, згорьована, знівечена, зів’яла, наче аж постаріла відразу на всю свою молодість. Гафія йшла додому. Там на неї чекала її Маруся і Федір, котрого вона тепер мусила любити. Мусила, бо таки не любила, і це вона тепер знала напевне.
Їй треба зібратися з силами і жити, бо є для кого. А Федір? Він не винний. І Маруся не винна.
– І я не винна, – кричала вона мовчки, кричало її серце, та його ніхто не чув… Не було кому слухати. Треба було жити.
Сидить Максим, зажурений, згорбився, змарнів. Улита порається по хаті, раз-пораз кидаючи на нього цікавим поглядом.
– Максимцю, що з тобою? Чи не болить що?
– Ні, не болить, Улитко, нічого не болить.
– Але ж я бачу, що щось тебе гризе. Ти аж з лиця спав. То розкажи мені, мій голубе.
– Та хіба у нас гризоти нема? Он хата чужа і просвітку ніякого. А нам же жити треба. Діти знайдуться. Та й взагалі…
– А я вже думала: щось трапилось. Та вже так не гризися. Якось воно буде.
На хвильку стала, прикрила віями очі, потім їх відкрила, ще раз глянула на Максима та й заспівала:
Не журися, чоловіче,
Якось будем жити:
Навбираю бараболь
Та й будем варити.
А я тії бараболі
Та й салом засмажу.
А як будем пісні їсти,
Нікому не скажу.
Максим посміхнувся, пригорнув свою співучу дружину.
– Мені часом здається, що ти ті пісні сама придумуєш.
– Буває й таке, – засміялася Улита.
– І як це в тебе так виходить?
– Сама не знаю. Співається.
Голос у неї молодий та свіжий. Слухав його Максим, і викликав він у нього таке ж хвилююче почуття, як тоді, коли вперше почув той голос на тракторному стані. Раптом Максим посерйознішав і заговорив пристрасно і палко.
– Їдьмо звідси, Улиточко. Я благаю тебе: їдьмо звідси.
Улита підняла брови, лице її захмарилося, усмішка і пісня миттю кудись поділися. Максим вже не раз заводив мову про свою Херсонщину, але Улита про таке й слухати не хотіла.
– Куди? Під штири вітри?
– Ні, не під штири вітри. Їдьмо, Улитю, на Херсонщину.
Улита зітхнула.
– Видно, цигани не можуть жити спокійно. Казали мені добрі люди: не йди за цигана. Не послухалася – от і маю тепер. Знову, видно, циганська кров заграла. Але ти собі як хочеш, а я про те і чути не хочу. Ти мене на свою Херсонщину і калачем не заманиш.
– Улитю, їдьмо. Я прошу тебе. Я люблю тебе. Там я тебе на руках буду носити.
Аж сльози йому в очах стали.
– А чому для того аж в Херсон треба їхати? Бери мене на оберемок та й носи по селі, щоб всі знали, як ти любиш свою жінку.
Крутнулася, аж коси їй метнулися, засміялася. Вона бачила, що з Максимом щось негаразд, і конче хотіла його розважити. Досі їй це вдавалося, а сьогодні Максим навіть не посміхнувся, тільки скинув на неї гарячі очі, що, здається, аж запекли.
– Улитю, їдьмо звідси. Прошу тебе. Бо, коли ти не поїдеш, то я поїду сам.
Тут вже й Улита перестала посміхатися: було не до сміху.
– Що з тобою, Максиме? Розкажи мені всю свою гризоту. Тобі полегшає, от побачиш. Що ж таке може бути, щоб я про те не знала? Я ж таки тобі жінка.
– Не можу, Улитю. Поки що не можу. Колись розкажу. Але не тепер. І не питай мене. Чуєш? Не питай. Колись. Але я ще раз прошу тебе і ладен перед тобою на коліна стати: їдьмо звідси.
– Ти лякаєш мене. Я не знаю, Максиме, що тебе так гризе. Якщо не хочеш, то не розказуй. Але моє слово таке: я звідси нікуди не поїду. Не поїду – і край. Якщо буду вмирати, то між своїми людьми.
Так сказала, замаяла кісьми та й пішла до свого порання, тихо і сумно наспівуючи:
Не поїду, чоловіче,
Хоч би мала вмерти.
Буде мене в тім Херсоні
Лютий смуток жерти.
Не поїду, чоловіче,
Хоч би було гірко,
Бо нема такого краю,
Як та Білозірка.
В Улити все було в пісні: і смуток, і горе, і радість. Тільки очі по-іншому світилися: то сумували, то сміялися блискітками. І сама вона, здається, жила в тій пісні. Іноді її питали, звідки вона тих пісень стільки знає. Засміється і скаже:
– Мушу ж і я щось мати. Одні мають поле, другі – гроші. А мені Бог дав пісню. То я дякую йому. Бо що б я без пісні робила?.. Та й знову почне…
Котилася зірка з неба
Та й впала у воду.
Не дав мені Бог багатства,
Дав пісню і вроду.
А я тупну, а я тупну
Правою ногою.
Якби була незаміжня,
Всі б хлопці за мною.
Усі хлопці, усі хлопці
Ще й вдівець багатий.
Відчепися, старий діду,
Бо вижену з хати.
– Але вже ти, Улито, – казали їй. – Тебе ніяка біда не вчепиться.
– А чого б тая біда мала до мене чіплятися? Хіба вже хлопців мало?
– Ти тихіше, а то Максим почує – буде тобі!
– Овва! Злякалася!
– Ти не кажи: цигани – вони знаєш які…
– Ото молодиця! Таку і за тиждень не переговориш.
– І не переспіваєш, – докидала Улита, засміялася, замаяла кісьми та й ішла до роботи, щось наспівуючи. Роботи вона не боялася, робота в її руках горіла. І ніхто не знав, що діялося в Улити на душі, що іноді крилося в Улитиних піснях, що терпіла вона часом…
А може, хто й знав. Ті, що знали, лише зітхали мовчки. Чоловік її Максим знову випивати почав. Таке вже з ним бувало і раніше. Та потім трохи був вгамувався. А тепер от знову… А що вже, як вип’є, то б’є її. Боже мій, як б’є… За що? А нізащо: коли мовчить – зате, що мовчить; коли співає – зате, що співає. А п’яному що? Вже й не знає Улита, на яку ногу ступити. І любить же її, вона знає, що любить, а от…
І до Улити підкралася жура, тихенько, як кицька, та й устромила пазури в саме серце.
«І що це з Максимом? Ходить сам не свій. І нічого їй не каже. А вона все бачить і нічого зробити не може, бо не знає, що з ним діється».
Думала Улита і нічого придумати не могла. Їй залишилося тільки чекати, доки Максим сам заговорить. Вона чекала довго і терпляче. І таки дочекалася.
– Будемо, Улито, хату купувати, – сказав якось Максим в неділю по обіді.
Звела на нього свої сірі очі, глибокі і виразні, що вміли дивуватися, сміятися і сумувати, а ще вміли бачити людську душу.
– Хату? Купувати? А за що, Максиме? Хіба мене кому продасиш. Але боюся, що ніхто не купить.
Хотіла засміятися, та в неї нічого не вийшло.
– Ти ж хотіла мати свою хату в Білозірці. То я тут… Заробив трохи грошей, то…
Дивилася на нього пильно.
– Заробив, кажеш? Роботи у нас, звичайно, вистачає, але, щоб за неї ще хтось гроші платив…Та ще й немалі. Такі, щоб на хату вистачило… Такого щось не чула.
– Я серйозно. Хочу тобі хату купити. Щоб свою мала. Бо я таки поїду у Херсон. Хотів, щоб разом, а ти…
– Почекай, Максиме. Чому ти так хочеш їхати? І скажи мені Бога ради, де ж ти стілько грошей взяв, щоб аж на хату вистачило? Мені, Максиме, страшно.
Аж тепер посміхнувся.
– Не бійся, Улито, не вкрав. І не вбив нікого. Кажу ж тобі: заробив. І не питай більше нічого. Скільки там тих грошей! Не хороми ж купуємо. Та яка не є хата, але вже буде своя. Я там одну приглянув, Квасюкову. Ну, ти знаєш, біля молочарні. Підемо з тобою, подивимося.
Радості чомусь не було. Все життя Улита мріяла про власний куточок в своєму селі. А тепер… Щось гнітило її, щось мучило, щось тьмарило її радість. А що – того й сама не знала. Та чому ж не знала? Знала. Її мучило, звідки у Максима раптом взялися гроші. І чому він став сам на себе не схожий? Та допитатися про щось у нього вона так і не змогла.