Аж якось, в зимовий вечір, коли вже зовсім смеркло, бо скільки там того дня в зимку, хтось постукав у вікно.
– Хто б це міг бути? І чому у вікно стукає?
Горіла гасова лампа. Ганна саме щось шила. Зашивала Володині сорочечки та штаненята і буркотіла, що на ньому все горить. Постукали ще раз. Малий припав до вікна. Та мороз так позамуровував шибки, що годі було щось розгледіти. Хлопчик став хукати на скло і незабаром утворилася невеличка проталинка.
– Бабо, – загукав хлопчик, – там якась бабуся.
– Бабуся? В таку пору?
І сама припала до проталинки, та нічого не побачила. Вікна були подвійні. У шибку затарабанили гучніше. І голос, хрипкий і глухий, як з-під землі:
– Мамо, відчини.
– Боже мій, – скрикнула Ганна та й кинулася до дверей. Малий заплакав.
– Бабо, я боюся. Хто це?
На порозі стояла засніжена постать. Годі було гаразд роздивитися, чи то жінка, чи чоловік. Ні, таки жінка, бо поверх всього манаття була напнута велика хустка.
– Заходьте скоріше, бо все тепло вивіється.
– Мамо!
Все ще не вірила, що таке може бути. Стояли і плакали обидві. Так плачучи, і до хати увійшли, забувши зачинити сінечні двері.
– Оксано! Доню!
І отямитися не могли. Малий дивився на них переляканими очима.
«І чого вони плачуть? І хто це такий до нас прийшов? Може це якась мара? А тоді… Чому та мара також плаче?»
– Зараз, синочку. Бо не можу навіть тебе поцілувати. Закоцябла вся. Вже думала, що пропаду. І ніби звикла до лютих зим. А тут морозяка з вітром, що тобі погибель.
– Пішки?
– А як же ж? Карети за мною ніхто не вислав.
– То переночувала б у когось.
– У кого, мамо? Хіба ж я тепер знаю, хто чим дихає? До Ліди й потикатися не хотіла. А може, думаю, буде боятися мені й скибку хліба подати. Сама знаєш, які часи.
– Чого ж ти стоїш? Роздягайся.
– З мене холод виходить.
– Роздягайся, роздягайся.
А сама кинулася до плити ломак підкласти.
– Зараз. Ми з Володею вже повечеряли. Тут галушки ще зосталися. Будеш?
– І питати не треба. Я вже кілька днів і рисиночки в роті не мала.
– Ой, Боже ж мій!
– То нічого, мамо. Добре, що я вже вдома. А ви кажете – ночувати! Я вже так рвалася до того дому, що, здається, на крилах злетіла б, якби я ті крила мала. Та обчухрали мені мої крила, обскубали.
Під хусткою була куфайка. А ще були ватяні штани і валянки.
– Ого, як тебе спорядили.
– Інакше б, мамо, пропала. Там такі зими, що плюнеш – а на землю крижинка падає.
– Господи! Як же ти там жила, моя доню?
– Жила, мамо. А головне – вижила.
Обігрілася, переодяглася, аж тоді розкрила обійми для сина, що дивився на неї з-під насурмонених брів і нічого не розумів.
– Ходи, синочку.
Та й пригорнула хлопчика.
– Володю, то твоя мама, – крізь сльози прошептала Ганна – ти так чекав її. Все питав та й питав у мене: ну коли вже та мама приїде?
Хлопчик випручався з Оксаниних обіймів, ще раз глянув на неї і рішуче сказав:
– Мама? Ні, це не моя мама.
Ганна жахнулася, а Оксана заплакала. Хлопчик давно мріяв про маму. Він вимріяв її собі, гарну, усміхнену, з прибраним волоссям, у святочній сукні. Таких мам він бачив. Такі мами були в інших дітей. Чому ж у нього не така мама?
Володя заплакав і відійшов до баби, шукаючи у неї захисту від тієї чужої неприбраної жінки, що хотіла бути його мамою. А Володя знав, що це не його мама. У нього мама гарна і молода. Так йому колись сказала баба.
– Не плач, дочко, – заспокоювала Ганна схвильовану Оксану. – Він звикне. Це для нього несподівана. Воно ж дитина.
– І не звикну я, не звикну. Ви самі казали, що у мене мама гарна і молода. А це… Це не моя мама.
Оксана заливалася слізьми, а Ганна ніяк не могла її заспокоїти. Крізь заморожені шибки заглядала до хати ніч і не могла ніяк зрозуміти, що в тій хаті відбувається, чому замість радості тут сльози. Та мати однак тішилася, що має вже біля себе свою безталанну доньку, може, нещасливу, але таку рідну, таку дорогу і єдину. Сплакана дитина, натомлена своїми розчаруваннями і переживаннями, заснула, а мати і дочка ще довго розмовляли і все ніяк не могли наговоритися, хоча в Оксани самі по собі заплющувалися очі. Засинали слова на устах, і мати вже не могла їх почути. Нарешті здорожена жінка таки заснула, а мати ще довго зітхала, плакала, молилася і поверталася з боку на бік.